بازگشت به صفحه کامل

ازدحام در مرزها/ زائرانی که مدارک ندارند، بازگردند

فرمانده نیروی انتظامی بار دیگر به زائران بدون گذرنامه و روادید هشدار داد .

دو روز مانده به اربعین امسال مرز مهران یکی از پایانه‌های اصلی خروج مسافران و زائران بسته شد و حالا صدور ویزا تنها در اهواز، کرمانشاه و مشهد انجام می‌شود؛ درحالی‌که گزارش‌ها حاکی از ازدحام کم‌سابقه‌ای پشت مرزهای مهران، شلمچه و چزابه است؛ اما جانشین فرمانده ناجا می‌گوید زائران به سمت شهرهای مبدا بازگردند؛ چرا که امکان خروج از کشور برای آنها وجود ندارد.
شبکه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌ها این روزها پر است از تصاویری که از کربلا می‌رسد. زائرانی که برای پیاده‌روی رفته‌اند در میان موکب‌ها و زیر پرچم‌ها می‌ایستند و تصویر این سفر و راهپیمایی را به همه جای جهان مخابره می‌کنند. دو روز دیگر تعداد زائران اربعین به اوج می‌رسد، آنها که آمده‌اند تا با وجود همه مخاطرات و نا‌امنی‌هایی که در عراق هست پیاده از نجف تا کربلا بروند و پرچم‌های هیأت من الذله را در آسمان عراق بلند کنند و بچرخانند. براساس گزارش‌های دریافتی از مرز مهران، این پایانه یکی از شلوغ‌ترین روزهای خود را می‌گذراند و حجم ترافیک از پل زائر تا پایانه مرزی بالا است؛ به‌طوری که زائران مجبورند مسیری ١١ کیلومتری را با پای پیاده برای خروج از کشور تا پایانه مرزی مهران طی کنند. آنطور که سردار «حسن کرمی»، فرمانده قرارگاه عملیاتی ظفر و یگان‌های ویژه ناجا با اعلام افزایش محدودیت‌های ترافیکی جدید در محورهای کرمانشاه و همدان و ایلام به سمت مهران گفـت: «به هیچ وجه اجازه تردد وسایل نقلیه سنگین در این مسیرها داده نخواهد شد. همچنین امکان ورود زائران از عراق و خروج آن‌ها درکشور به‌طور همزمان با حجم جمعیت مشاهده شده امکان‌پذیر نیست و ناچاریم اعلام کنیم، ظرفیت پذیرش برای ورود به کشور عراق در مرز مهران وجود ندارد و ظرفیت پذیرش در مرز مهران تمام شده است.»
به گفته کرمی، با بسته شدن مرز مهران، بهترین پایانه‎های مرزی برای سفر به عراق تا روز اربعین، ٢ مرز چزابه و شلمچه هستند. چنانکه که او می‌گوید بخشی از زائران کربلا که در روزها و هفته‌های گذشته رفته بودند درحال بازگشت به ایران هستند و از آن‌جا که بخشی از آنها از مرز مهران وارد ایران می‌شوند نمی‌توان همزمان این مرز را برای ورود و خروج باز نگه داشت و زائرانی که می‌خواهند در روزهای باقی‌مانده از طریق مرزهای زمینی به کربلا بروند، از طریق مرزهای چزابه و شلمچه برای خروج از کشور اقدام کنند.
 زائران به شهرهای مبدا برگردند
از سوی دیگر سردار «اسکندر مومنی»، جانشین فرمانده ناجا هم دیروز گفت: «موج بازگشت زائرانی که طی روزهای گذشته به عراق عزیمت کرده‌اند، آغاز شده و هم اکنون با ترافیک شدید به‌ویژه در مرز بین‌المللی مهران برای بازگشت به کشور روبه‌رو هستیم.»
جانشین فرمانده ناجا از زائرانی که پشت مرز مهران هم هستند خواسته به شهرهای مبدا مراجعه کنند؛ چرا که به گفته او این مرزها با ازدحام کم سابقه جمعیت مواجه شده است و امکان خروج بیشتر زائران از مرز مهران وجود ندارد.
به گزارش برخی منابع مردمی از صبح امروز پلیس راه در ورودی‌های استان ایلام در استان کرمانشاه و حتی همدان از آمدن خودروهای عمومی حامل زائران به سوی مهران ممانعت می‌کند. شهر ١٥‌ هزار نفری مهران در این روزها پذیرای بیش از ١٠٠‌هزار نفر جمعیت زائر است که می‌خواهند برای شرکت در آیین اربعین به کربلای معلی سفر کنند. نزدیک شدن به اربعین حسینی بر حجم زائرانی که خواستار حضور در آیین‌های اربعین هستند لحظه به لحظه بیشتر می‌شود به‌طوری که تنها در مرز مهران تاکنون حدود ٨٠٠‌ هزار نفر عازم عتبات عالیات شده‌اند و تعداد بسیاری نیز در پایانه مرزی منتظر اجازه خروج از کشور هستند و هنوز مشخص نیست که چه تصمیمی برای آنها گرفته می‌شود. البته بخشی از مشکلات ناشی از ازدحام مسافران پشت مرزها مربوط به آن‌هایی است که ویزا ندارند؛ اما اصرار دارند که از مرز خارج شوند این درحالی است که پیش از این اعلام شده بود که امسال به زائران بدون ویزا اجازه خروج از کشور و ورود به عراق داده نمی‌شود. بماند که حالا تعداد زیادی از همین افراد پشت مرزها نشسته‌اند و شعار می‌دهند: «نه پول داریم، نه ویزا، می‌خواهیم بریم کربلا».
 ویزای عراق روزانه صادر می‌شود
در حالی که شماری از زائران پشت مرزها بدون ویزا متوقف شده‌اند، از سوی دیگر«سعید اوحدی»، رئیس سازمان حج و زیارت درباره آخرین وضع صدور ویزا برای زائران از پیش‌بینی تسهیلاتی در این زمینه خبر داده و گفته است که روادید برای سفر به عراق روزانه صادر می‌شود. او دیروز همچنین از زائران خواست تا زمان بازگشتشان به ایران را مدیریت کنند و زمان برگشت را به آخرین روزها موکول نکنند.
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: صدور ویزا از روز گذشته به صورت روزانه صادر می‌شود و به زائران توصیه می‌شود بدون گذرنامه و ویزا به پایانه‌های مرزی مراجعه نکنند. به گفته او تاکنون یک‌میلیون و ٥٠٠‌ هزار زائر از مرزهای کشور خارج شده‌اند، همچنین سایت سماح برای ثبت‌نام زائران همچنان باز است.
از سوی دیگر «محسن نظافتی»، معاون عتبات حج و زیارت هم اعلام کرده است، تنها در اهواز، کرمانشاه، مشهد و تهران ویزا صادر می‌شود.  به گفته معاون سازمان حج و زیارت یکسری از زائران در نجف گذرنامه‌های خود را گم کرده‌اند و پیگیری این موضوع برعهده وزارت امور خارجه است و کسانی که با این مشکل روبه‌رو‌ شدند باید به کنسولگری ایران در آن کشور مراجعه کنند تا برای آنها برگه خروج موقت صادر شود.
تدابیر بهداشتی در مرزها  و در مسیر پیاده‌روی زائران
عراق از نظر بهداشت و بیماری یکی از کشورهای پرخطر است و از سوی دیگر ازدحام جمعیت در زمان‌هایی مثل اربعین زمینه انتقال بیماری‌ها به‌ویژه بیماری‌های منتقله از آب و غذای ناسالم را هم تشدید می‌کند. در جریان پیاده‌روی زائران در هفته‌های منتهی به اربعین اکثریت آن‌ها در طول مسیر از غذاها و نوشیدنی‌هایی استفاده می‌کنند که ممکن است بخشی از آنها به دلایل مختلف آلوده باشند؛ دقیقا به همین دلیل است که مسئولان وزارت بهداشت می‌گویند زائران به‌ویژه در مصرف آب آشامیدنی دقت کنند.
«بابک عشرتی»، سرپرست گروه کنترل بیماری‌های منتقله از آب و غذای وزارت بهداشت می‌گوید: «مسمومیت غذایی، مشکلات گوارشی و تنفسی؛ بیشترین علت مراجعه زائران به مراکز درمانی است. به زائران توصیه می‌کنیم رعایت بهداشت فردی را در طول مسیر داشته باشند، غذای گرم تناول کرده و قبل از غذا و بعد از استفاده از سرویس‌های بهداشتی، دست‌های خود را بشویند.»
همچنین مرتضی جعفری، معاون غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی آبادان گفته هیچ‌گونه کمبود دارویی در منطقه وجود ندارد. به گفته او قبل از ایام اربعین با بیمارستان‌های منطقه درخصوص اقدامات لازم جهت تأمین دارو، مکاتبات لازم صورت گرفته است.
جعفری به دپوی داروهای مورد نیاز در مواقع خاص نیز اشاره کرده و گفته: «این داروها و ملزومات طبق لیست سازمان غذا و دارو خریداری و در انبارهای دارویی نگهداری می‌شود و تاکنون مورد خاص و مشکوکی در زمینه سلامت آب‌های آشامیدنی مشاهده نشده است.»
  کربلا روز اربعین سرد می‌شود
روز پنجشنبه که مصادف است با روز اربعین در کشور عراق، شهرهای نجف و کربلا شاهد کاهش ۱۰ درجه‌ای دما خواهند بود و بارش باران از اواخر وقت فردا تا روز چهارشنبه در این دو شهر رخ می‌دهد. این خبری است که سازمان هواشناسی کشور اعلام کرده و با انتشار اخطاریه‌ای نسبت به سرد شدن و بارش باران در استان‌های مرزی و شهرهای کربلا و نجف در ایام پیاده‌روی اربعین هشدار داده است.
در این اخطاریه آمده است: «استان‌های مرزی ایلام، خوزستان و کرمانشاه در روز سه‌شنبه و چهارشنبه بارش برف و باران را شاهد خواهند بود و در ایلام و شمال خوزستان گاهی با رگبار و رعدوبرق و احتمال آبگرفتگی معابر عمومی پیش‌بینی می‌شود.»
همچنین برای جنوب عراق و شهرهای مقدس نجف و کربلا از اواخر وقت فردا بارش پراکنده باران و گرد و خاک و وزش باد پیش‌بینی می‌شود که تا چهارشنبه ادامه دارد. اما در روز پنجشنبه شمال خوزستان شاهد بارش باران خواهد بود و در این روز که مصادف شده است با اربعین حسینی به وقت عراق، برای شهرهای نجف و کربلا وزش باد شدید و کاهش محسوس دما (حدود ١٠ درجه سلسیوس) پیش‌بینی می‌شود.