بازگشت به صفحه کامل

آخرین مهلت ثبت نام در سماح 28 آبان

رئیس سازمان حج و زیارت به زائران اربعین توصیه کرد: با توجه به اینکه ثبت نام ها بصورت گروهی انجام شده، بصورت گروهی به مرزها و به سمت شهرهای مقدس عراق سفر کنند و افراد گروه حتما کپی ممهور به مهر برجسته را با خود همراه داشته باشند تا در مبادی ورودی کشور عراق و هنگام بازگشت به کشور با مشکل مواجه نشوند.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی و مستندسازی ستاد اربعین، مهندس سعید اوحدی از ثبت نام بیش از یک میلیون و 150 هزار نفر از مشتاقان زیارت اربعین در سامانه سماح خبر داد و گفت : این آمار بیانگر رشد 40 درصدی ثبت نام ها در مقایسه با ایام مشابه در سال گذشته است و حضور بیش از دو میلیون زائر ایرانی در ایام اربعین پیش بینی می‌شود.

وی در خصوص تعداد روادید صادر شده برای زائران اربعین بیان کرد: تاکنون بیش از یک میلیون و 400 هزار روادید برای زائران اربعین در 16 کنسولگری ثابت و موقت عراق صادر شده و روادید زائران با سرعت مناسبی صادر می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با قدردانی از تلاش‌های خادمان زوار اربعین در همه دستگاه‌های کشور، ادامه داد: بر اساس آمار سامانه سماح، بالاترین ترافیک را در مرزهای کشور خواهیم داشت و در این مدت همه دستگاه‌ها بویژه ناجا، گمرک، سازمان راهداری و کارگزاران زیارتی و ... تلاش مضاعفی خواهند داشت تا زائران به سهولت از مرزها عبور کنند.

رئیس کمیته اعزام اربعین با بیان اینکه سامانه سماح از 28 آبان ماه بسته می‌شود، توضیح داد: از روز دوشنبه گذشته فرآیند ثبت نام و تحویل مدارک زائران اربعین در 2300 دفتر زیارتی بصورت همزمان انجام می‌گیرد تا بدین طریق مقدمات صدور ویزای زائران سرعت گیرد.

 وی در خصوص آمار تفکیک سنی زائران ثبت نامی در سماح گفت: 20 درصد زائران را افراد زیر 20 سال، 30 درصد زائران را افراد 30 تا 40 سال، 30 درصد زائران را افراد 40 تا 60 سال و 20 درصد زائران
 ثبت نامی در سماح را افراد بالای 60 سال تشکیل می‌دهند که در کمیته‌های مختلف، آماری که در سماح وجود دارد می‌تواند به عنوان یک ابزار مدیریتی مورد بهره برداری قرار گیرد.

مهندس اوحدی به زائران توصیه کرد که ثبت نام‌های خود را به روزهای آخر موکول نکنند و با توجه به اینکه ثبت نام ها بصورت گروهی انجام شده، بصورت گروهی به مرزها و به سمت شهرهای مقدس عراق سفر نمایند و افراد گروه حتما کپی ممهور به مهر برجسته را با خود همراه داشته باشند تا در مبادی ورودی کشور عراق و هنگام بازگشت به کشور با مشکل مواجه نشوند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص اطلاع رسانی مراسم اربعین نیز بیان کرد: رادیو اربعین ظرفیت بسیار مناسبی در این حوزه است سامانه سماح نیز با ارسال پیامک ارتباط دو سویه‌ای با زائران دارد.

مهندس اوحدی در پایان گفت: با وجود تلاش‌های صورت گرفته برای خدمات رسانی به زائران ابعین توسط همه دستگاه‌ها و خادمان مردمی و خیرین در موکب‌ها، زائران سختی‌های این سفر را که در واقع
زیبایی‌های این سفر معنوی است با سعه صدر پشت سر بگذارند.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت