بازگشت به صفحه کامل

اعزام ۱۴۰ نجاتگر و امدادگر به عراق

معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر خوزستان از اعزام ۱۴۰ نجاتگر و امدادگر به کشور عراق خبر داد.
به گزارش کمیته اطلاع رسانی و مستندسازی ستاد اربعین، صادق سلامت گفت: ستاد ويژه اربعين مسئوليت کميته امداد و نجات را به جمعيت هلال احمر واگذار کرده و اين کميته در دو بخش برون مرزي و درون مرزي انجام وظيفه مي‌کند.

وي افزود: براي خدمات خارج از کشور و برون مرزي که توسط کميته پزشکي حج و زيارت ارائه مي شود، هلال احمر ۱۴۰ نجاتگر و امدادگر به عراق اعزام کرده و براي خدمات درون مرزي در دو مرز شلمچه و چذابه، بيش از ۲۵۰ نيرو به صورت روزانه خدمت مي‌کنند.

معاون امداد و نجات هلال احمر خوزستان در ادامه با اشاره به استقرار ۱۲ پست امدادي در دو مرز، عنوان کرد: در مرز شلمچه از ميدان مقاومت تا قرارگاه هلال احمر پنج پست امدادي متشکل از پنج نيرو و يک دستگاه آمبولانس و خودرو نجات مستقر است و در مرز چذابه نيز به دليل بعد مسافت تا شهر سوسنگرد هفت پست امدادي با همان امکانات موجود در مرز شلمچه مستقر شده است.

وي ادامه داد: همچنين در مرز شلمچه و چذابه دو قرارگاه مرکزي تدارک ديده شده که اين قرارگاه ۴۵ نيرو دارد و متشکل از پرسنل و نيروهاي امدادي و نجاتگر، خودروهاي امدادي است.

سلامت افزود: ۱۶ آمبولانس در مرز چذابه و ۱۴ دستگاه آمبولانس در مرز شلمچه مستقر شده‌اند و در هر کدام از دو مرز نيز يک دستگاه اتوبوس آمبولانس در نظر گرفته شده‌اند.

وي همچنين افزايش تعداد روزهاي تعيين شده براي حضور نيروهاي هلال احمر در مرزها را يادآور شد و گفت: با توجه به استقبال مشتاقان، تعداد روزها از ۱۴ روز تعيين شده به ۲۰ روز افزايش يافته است .

معاون امداد و نجات هلال احمر خوزستان با تاکيد بر اينکه تاکنون مشکل خاصي در هر دو مرز شلمچه و چذابه وجود نداشته است، افزود: تنها دو تصادف در چذابه و شلمچه رخ داده که مصدومان به مراکز درماني منتقل شدند.

سلامت با يادآور شدن اينکه اربعين سال آينده مصادف با فصل گرم سال خواهد بود، عنوان کرد: با توجه قرار گرفتن اربعين ۹۶ در مهر و مصادف با فصل گرما نمي‌توان از چادر براي اسکان زوار استفاده کرد.

وي توضيح داد: فصل گرما و منطقه دشتي باعث افزايش احتمال عقرب گزيدگي و مارگزيدگي مي شود که مي طلبد براي سال آينده تدبيري انديشيده شود که چادرها با کانکس يا سازه هاي ساختماني جايگزين شوند.

معاون امداد و نجات هلال احمر خوزستان همچنين از استقرار چهار خودروي نجات در مرز چذابه و دو دستگاه در مرز شلمچه خبر داد .

منبع : صداوسیمای مرکز خوزستان