بازگشت به صفحه کامل

بازتاب راه‌پيمايي اربعين حسيني در رسانه ملي

راه‌پيمايي اربعين حسيني امسال با شكوه تمام در شبكه‌هاي مختلف راديويي و تلويزيوني رسانه ملي منعكس خواهد شد .

به گزارش کمیته اطلاع رسانی و مستندسازی ستاد اربعین، بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت‌گرفته در رسانه ملي، امسال مسئوليت كميته اطلاع‌رساني و مستندسازي اربعين به عهده معاونت سياسي گذاشته شده‌است.

اين كميته به‌عنوان بازوي اطلاع‌رساني ستاد مركزي اربعين، فعاليت‌هايش را از ابتداي امسال با برگزاري جلساتي با اعضاي درون و برون‌سازماني و هماهنگي و هم‌انديشي با مسئولان وزارت كشور به‌منظور برنامه‌ريزي تبيين سياست‌گذاري هدايت و حمايت توليد پالايش و مبادله محتوا درباره راه پيمايي اربعين آغاز كرد.

ساختار كميته اطلاع‌رساني و مستندسازي اربعين به‌عنوان يكي از كميته‌هاي سيزده‌گانه ستاد مركزي اربعين در سال جاري در 12 كار‌گروه طراحي شده‌است تا مأموريت‌هاي مختلفش در قالب‌هاي محتوايي، فني، هماهنگي، اجرايي و پيگيري محقق شود.

اين كميته با برگزاري بيش از 10 نشست، برنامه‌هاي متعددي را براي انعكاس مطلوب‌تر و مؤثرتر مراسم راه پيمايي اربعين حسيني در رسانه‌هاي داخلي و برون‌مرزي پيش‌بيني كرده‌است كه از آن‌ها مي‌توان به پخش 24 ساعته راديو اربعين اشاره كرد.

براساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته، راديو اربعين، پخش برنامه‌هاي خود را از يكم آبان آغاز مي‌كند و از برنامه‌هايش مي‌توان به پخش گزارش‌هاي زنده از مراسم راه پيمايي اربعين حسيني در مسير راه پيمايي مرزها و شهرهاي مقدس نجف و كربلا و... اشاره كرد.

همچنين اپليكيشن، يا نرم‌افزار دريافت شبكه‌هاي صدا نيز طراحي شده‌است كه بر روي گوشي‌هاي هوشمند تلفن همراه نصب مي‌شود و در مرزها، مسير راه پيمايي و كشور عراق  دريافت و شنيده مي شود.

طبق اعلام معاونت توسعه و فناوري رسانه سازمان، برنامه‌هاي سال جاري شبكه راديويي اربعين بر خلاف سال گذشته تقريباً در سراسر كشور و نيز در طول مسير راه پيمايي و داخل كشور عراق پخش مي‌شود و فركانس‌هاي 9/91 و 9/90 براي دريافت اين راديو به ترتيب در نجف و كربلا تعيين شده است.

محتواي برنامه‌هاي راديو اربعين و ديگر شبكه‌هاي تلويزيوني و راديويي با رويكرد شعار مصوب«اني احامي ابداً من ديني» (من همواره از دينم دفاع مي‌كنم) كه سرلوحه و پيشاني فعاليت‌هاي رسانه ملي و ديگر رسانه‌هاست، توليد و پخش  مي‌شود.

همچنين رسانه ملي با همكاري اتحاديه راديو تلويزيون‌هاي اسلامي، حدود 50 دستگاه sng ، واحد سيار و فيبر نوري در مرزها، مسيرهاي راه پيمايي و داخل عراق مستقر خواهد كرد تا به انعكاس زنده و گسترده‌تر اين مراسم بصيرت‌آفرين بپردازد.

اعزام گروه‌هاي خبري، مستندسازان و  گروه‌هاي توليدي شبكه‌هاي مختلف سيما، خبر و مراكز استان‌ها براي انعكاس شور و شعور شيفتگان حسيني، نمايش فعاليت‌هاي ستاد مركزي اربعين در شبكه‌هاي تلويزيوني و راديويي استاني و سراسري، راه‌اندازي قرارگاه‌هاي رسانه‌اي براي اطلاع‌رساني اين مراسم در مرزها، تهيه مستندهايي از زائران اربعين ديگر كشورها از جمله زائران غير مسلمان، اطلاع‌رساني اقدامات مختلف كميته‌ها در قالب زير‌نويس در شبكه خبر و ديگر شبكه‌هاي تلويزيوني استاني و سراسري از ديگر اقداماتي است كه در اين ايام صورت مي‌گيرد.

رسانه ملي به‌منظور انعكاس مطلوب‌تر مراسم راه پيمايي حسيني، راه‌اندازي بخش ويژه اربعين به‌عنوان پرونده مستقل در خبرگزاري صداوسيما، توليد و پخش بسته‌هاي ويژه خبري اربعين در شبكه‌هاي استاني و راه‌اندازي پايگاه اينترنتي اربعين صداوسيما را به همت روابط عمومي نيز در دستور كارش قرار داده است.

طراحي نرم‌افزار پيام‌رسان سروش بر روي گوشي‌هاي هوشمند از اقدامات امسال اداره‌كل روابط عمومي است.

اين نرم‌افزار بهترين ابزار دسترسي به اخبار است و به آن‌ها كمك مي‌كند فيلم‌ها و تصاوير خود را از طريق اين اپليكيشن ارسال كنند. همچنين پس از مراسم اربعين، مسابقه‌اي برگزار و از برگزيدگان قدرداني مي‌شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران