بازگشت به صفحه کامل

برپا بودن موکب‌های ایرانی تا چند روز بعد از اربعین

معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: در انتهای محرم و ابتدای صفر نقل و انتقال امکانات و تجهیزات هیات‌ها برای ایجاد موکب و محل‌های اسکان در عراق صورت خواهد گرفت که امیدواریم در یک یا دو هفته آینده این تجهیزات به عراق ارسال شود.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی و مستندسازی ستاد اربعین، علی‌اکبر کاظمی، معاون فرهنگی و روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، با بیان اینکه تعیین محل‌های اسکان و پذیرایی همه استان‌ها از قبل پیش‌بینی و تقسیم‌بندی آن ابلاغ شده، اظهار داشت: همه استان‌های ایران بر اساس سهمیه و محل مشخص شده در حال انجام اقدامات و فعالیت‌های خود هستند.

کاظمی با بیان اینکه کلیه اقدامات برای اسکان و پذیرایی روزانه 800 هزار نفر توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات انجام شده، خاطر نشان کرد: این مراکز اسکان در تمامی مسیرها و شهرهای عبور زائران اعم از مسیرهای داخل و خارج شهرهای کاظمین، کربلا، نجف و سامرا است.

کاظمی با تأکید بر اینکه میزبان اصلی همایش اصلی اربعین مردم عراق هستند،‌ خاطرنشان کرد: کلیه امکانات و خدمات ایران در راهپیمایی اربعین فقط کمک‌کننده به اقدامات و فعالیت‌های عراقی‌ها است، زیرا ما میزبان اصلی نیستیم و در جاهایی که امکانات و خدمات عراقی‌ها به زائران کافی باشد ایران ورودی نخواهد کرد، ولی هر جا که طرف عراقی نیاز به کمک ما داشته باشد این کار را انجام خواهیم داد.

وی درباره زمان جمع‌آوری موکب‌ها هم تصریح کرد: مردم عراق موکب‌های خود را از عصر اربعین جمع‌آوری می‌کنند، ولی موکب‌های ایرانی تا چند روز بعد از اربعین برپا خواهد بود که این کار را برای ایجاد نکردن مشکل برای زائران ایرانی در نظر گرفته‌ایم، اما امکان پذیرایی از زائران بعد از شام اربعین وجود نخواهد داشت.

معاون فرهنگی و روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه هر زائر امام حسین (ع) که در راهپیمایی اربعین حضور پیدا کنند توسط موکب‌های ایرانی و پذیرایی شده و از خدمات ستاد پذیرایی،‌ اسکان و مشارکت‌های مردمی ستاد بازسازی عتبات عالیات بهره‌مند خواهند شد، افزود: برای پذیرایی از زائران تفاوتی بین زائر ایرانی و غیر ایرانی قائل نیستیم، زیرا همه زائر امام حسین (ع) هستند.

کاظمی با بیان اینکه زائر ایرانی مشتاق حضور در اربعین یک یا دو هفته قبل از فرا رسیدن روز اربعین سفر زیارتی خود را به سمت عراق آغاز می‌کنند از مردم مشتاق خواست که زائران سفر زیارتی خود را زودتر آغاز کند تا خروج آنها هم از عراق با سهولت بیشتری انجام شود چرا که طبق توصیه علما ثواب راهپیمایی اربعین تنها معطوف به همان روز نیست و فیض زیارت اربعین به کل ایام است ضمن اینکه ازدحامی هم در مرزها وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری فارس