بازگشت به صفحه کامل

توصیه های آیت الله مکارم برای زائران اربعین

این مرجع تقلید روز چهارشنبه در جلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم بیان داشت: در مراسم اربعین حسینی 20 میلیون نفر برای بزرگداشت شهیدانی که 14 قرن پیش برای مبارزه با ظلم و ستم و حفظ عزت و شرف برخاسته اند پیاده روی خود را از راه های دور و نزدیک برگزار می کنند.
وی ابراز داشت: عظمت این مراسم در حدی است که افراد ناتوان و معلول نیز در آن حرکت می کنند و این پیاده روی، بزرگترین نمایش فداکاری و قدرت در راه عزت، آزادگی و شرف است.
این مرجع تقلید گفت: برای همه دعا می کنیم که زیارت آن ها مقبول درگاه خدا و دعای آن ها زمینه ساز نجات مسلمانان از چنگال ظالمان شود.
آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: همگی در مسیر باید به یکدیگر به خصوص به کسانی که به هر دلیل در راه می مانند کمک کنند و مشکلات آن ها را حل کنند و از هر گونه عجله و شتاب که ممکن است موجب به هم ریختن صف ها و ایجاد حوادث دردناکی مانند فاجعه منا شود بپرهیزند و خونسردی و آرامش خود را در هر حال حفظ کنند.
وی افزود: زائران از زیارت طولانی پرهیز کنند و به زیارت مختصر قناعت کنند و محل را برای دیگران خالی بگذارند همچنین گردانندگان موکب ها به مسائل فرهنگی توجه فراوان داشته باشند و از این رستاخیز عظیم برای مسائل فرهنگی استفاده کنند.
وی ابراز داشت: زائران قانون ها و مقرراتی که مایه ایجاد نظم جمعیت می شود را به صورت کامل رعایت کنند و برای حل مشکلات جهان اسلام و فتنه های دشمنان و نجات مظلومان از چنگ ظالمان و وحدت مسلمانان جهان و بر آمدن حاجت ها از صمیم دل دعا کنند.
این مرجع تقلید بیان داشت: اربعین گوهر گران بها و گنجینه ارزشمندی است که سبب عظمت اسلام و مکتب اهل بیت است و باید هر چه بهتر از آن بهره برداری کرد.