بازگشت به صفحه کامل

توصیه های دیپلماتیک به زائران اربعین

 سفیر ایران در عراق در پایان نشست روز چهارشنبه مسوولان نمایندگی های نهادهای ایرانی در این کشور، ویژه فعالیت های مربوط به مراسم اربعین امسال، ضمن گزارشی از پیشرفت روند امور، به زائران ایرانی امسال اربعین توصیه کرد که بصورت گروهی و سازماندهی شده به عراق سفر کنند.

 به گزارش ایرنا، مسوولان نمایندگی های ایران در عراق، با تشکیل ستادی در عراق که بصورت هفتگی نشست های منظمی را برگزار می کنند و تلاش همه جانبه ای را برای کمک به برنامه های دولت عراق برای برگزاری مراسم بزرگ اربعین، بویژه درخصوص خدمت رسانی به زائران ایرانی، از دو ماه پیش آغاز کرده اند.
این ستاد به ریاست حسن دانایی فرد سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق بصورت هفتگی در بغداد، نجف و کربلا جلسات منظمی را برگزار می کند که در آن مسوولان نمایندگی های ایرانی در عراق گزارشی از روند پیشرفت فعالیت ها را ارائه می کنند و جهت ادامه فعالیت ها و تقسیم کار به بحث و تبادل نظر می پردازند.
سفیر ایران در عراق، در خصوص نتایج آخرین جلسه این ستاد به خبرنگار ایرنا، گفت: نشست های دوره ای را از دو ماه پیش شروع کرده ایم و در یک ماه اخیر نشست های این ستاد هفتگی شده و هر هفته با مسوولان نهادهای ایرانی از جمله سرکنسولگری های ایران در عراق روند امور را پیگیری می کنیم.
وی افزود: در این نشست ها گزارش کار هر گروه و نهاد و پیشرفت های بعمل آمده، بررسی می شود و رئوس برنامه ها همراه با زمانبندی و نیز تقسیم کار، با هدف آمادگی برای مشارکت فعال در مراسم اربعین حسینی، تعیین می شود.
دانایی فرد با اشاره به ضرورت هماهنگی با طرف عراقی به عنوان متولی امر زیارت اربعین، گفت: بخش عمده کارها در هماهنگی با طرف عراقی انجام می گیرد، از جمله مسایل مربوط به حمل و نقل و تجهیزات و خودروهایی که باید وارد عراق شود.
وی اضافه کرد: تاکنون هماهنگی های صورت گرفته از طرف عراقی، بسیار روان و خوب بوده و طرف عراقی تعامل خوبی داشته است.
سفیر ایران با اشاره به حجم عظیم زائران اربعین حسینی که میلیون ها نفر را شامل می شود، بر مشارکت مردمی در برگزاری این مراسم تاکید کرد و گفت: در طول دوره ای که فعالیت ها را شروع کرده ایم، هیات های مختلفی از استان های کشور به عراق سفر کرده اند تا چگونگی مشارکت در زیارت اربعین و پشتیبانی از مواکب و هیات ها را بررسی و برنامه ریزی کنند.
وی گفت تاکنون نسبت به سال گذشته در زمینه کمک های خیرخواهانه و هدایای مردمی و اعلام آمادگی برای کمک و مشارکت در برگزاری مراسم اربعین، از رشد خوبی برخوردار بوده و پیش بینی این است که این مشارکت ها هر چه به اربعین نزدیکتر می شویم، افزایش یابد.
دانایی فرد، مساله بیماری های واگیر را از جمله دغدغه های نهادهای ایرانی مستقر در عراق توصیف کرد و گفت: یکی از مواردی که طی هفته های گذشته نگرانی هایی را دامن زد، گزارش هایی درباره شناسایی چند مورد ابتلا به وبا در عراق بود که خوشبختانه وزارت بهداشت عراق اعلام کرده، بر این بیماری مسلط شده و آن را مهار کرده است.
وی با اینحال، احتیاط و رعایت اصول بهداشتی از سوی زائران ایرانی را در این ایام بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: زائران باید در مصرف آب و مواد غذایی به توصیه های بهداشتی دقت کنند.
سفیر ایران در عراق، در توصیه دیگری از زائران اربعین امسال خواست، با توجه به سرما و فصل بارندگی، لباس گرم و لوازم مورد نیاز با خود همراه داشته باشند.
دانایی فرد از دیگر مواردی را که ضرورت دارد زائران به آن توجه کنند، مساله سفر گروهی و سازمان یافته تر به عراق دانست و ضمن درخواست از زائران برای اجتناب از سفر انفرادی، گفت: توصیه جدی ما این است که زائران اربعین از ابتدا تا انتهای سفر، بصورت گروهی حرکت کنند.
وی تاکید کرد که زائران از همان استان ها و محل های سکونت خود بصورت خودجوش گروه و هیات تشکیل داده و سازماندهی شده راهی این سفر شوند که در این صورت نهادهای ایرانی نیز بهتر می توانند خدمت رسانی کنند و مشکلات این سفر معنوی برای زائران کاهش خواهد یافت.