بازگشت به صفحه کامل

زائران اربعین مدارک را به دفاتر خدمات زیارتی ببرند

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت گفت: زائران کربلای معلی می توانند پس از ثبت نام در سامانه سماح، نسبت به ارائه مدارک لازم به دفاتر خدمات زیارتی سراسر کشور برای دریافت ویزای زیارت اربعین اقدام کنند.

محسن نظافتی افزود: ثبت نام زائران در سامانه سماح سازمان حج و زیارت به آدرس http://samah.haj.ir همچنان ادامه دارد و افرادی که در این سامانه ثبت نام می کنند، می توانند با مراجعه به دفاتر مجاز زیارتی سراسر کشور که در این سامانه انتخاب می کنند، نسبت به ارائه مدارک جهت صدور ویزا اقدام کنند.
وی درباره ثبت نام در این سامانه گفت: متقاضیان حضور در مراسم پیاده روی اربعین می توانند در قالب گروه های 5 تا 10 نفر در این سامانه ثبت نام کنند که یکی از افراد به عنوان سرگروه در این ثبت نام مشخص می شود که رابط میان گروه و دفتر مجاز خدمات زیارتی است که پیامک های اطلاع رسانی نیز برای این فرد ارسال می شود.
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت اظهار داشت: براساس توافق به عمل آمده با وزارت امور خارجه، تعداد نفرات برای دریافت ویزای گروهی عتبات حداقل 5 نفر است و گروه های کمتر از 5 نفر بصورت انفرادی در سامانه سماح ثبت نام می کنند.
وی خاطر نشان کرد: بر اساس دستورالعمل نیروی انتظامی و مصوبه ستاد مرکزی اربعین، حداکثر تعداد نفرات در ویزای گروهی اربعین 10 نفر است.
نظافتی درباره مدارک لازم برای دریافت ویزای گروهی اربعین گفت: سرگروه ها بایستی علاوه بر گذرنامه، یک برگ کپی از صفحه اول گذرنامه و یک قطعه عکس رنگی 3×4زمینه سفیدِ افراد گروه و همچنین مبلغ 30 دلار هزینه صدور ویزا و مبلغ 100 هزار ریال به ازای هر نفر را به دفاتر مجاز زیارتی ارائه کنند تا ویزای گروهی برای آنان صادر شود.
وی همچنین درباره مدارک مورد نیاز برای دریافت روادید انفرادی اربعین گفت: متقاضیان بایستی اصل گذرنامه، دو قطعه عکس رنگی 4×3 زمینه سفید و مبلغ 40 دلار برای دریافت ویزا و همچنین مبلغ 100 هزار ریال به عنوان حق الزحمه را به دفاتر خدمات زیارتی ارائه کنند.
وی در رابطه با هزینه دریافت ویزای اربعین گفت: هزینه صدور ویزای گروهی برای گروه های 5 نفر به بالا به ازای هر نفر 30 دلار و برای ثبت نام های انفرادی به ازای هر نفر 40 دلار است.
این مقام مسئول در سازمان حج افزود: دفاتر مجاز زیارتی صرفا مجاز به دریافت وجه لازم به دلار هستند و اجازه دریافت مبلغ ریالی معادل را ندارند.همچنین مبلغ 100 هزار ریال به صورت نقدی به عنوان حق الزحمه به ازای هر نفر از متقاضیان دریافت می شود.
مدیرکل عتبات سازمان حج به راه اندازی دفاتر نمایندگی سفارت عراق در شهرهای قم، ایلام، تبریز، اصفهان، شیراز، کرج، کرمان، یزد، ساری، خرمشهر و سوسنگرد برای تسریع و تسهیل در روند صدور روادید اربعین اشاره کرد و افزود: این دفاتر که در کنار چهار کنسولگری تهران، مشهد، اهواز و کرمانشاه کار صدور روادید برای زائران اربعین را انجام می دهند، تنها مجاز به ارائه خدمات به شرکت های مرکزی زیارتی در استان های کشور هستند و به صورت مستقیم به مراجعین خدمات ارائه نمی دهند.
براساس اعلام سازمان حج و زیارت سال گذشته حدود یک و نیم میلیون نفر از هموطنانمان برای حضور در مراسم اربعین حسینی راهی عراق شدند که امسال پیش بینی شده این رقم به بیش از دو میلیون تن خواهد رسید.