بازگشت به صفحه کامل

زلال اربعين روي امواج راديو جاري شد

حركت كاروان رسانه راديو از امروز اول آبان به سوي اربعين آغاز شد.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی و مستندسازی ستاد اربعین، با حضور قائم مقام رئيس سازمان صداوسيما، معاون صدا و جمعي از مديران رسانه ملي و مسئولان ستاد عالي اربعين راديو اربعين از امروز فعاليتش را از سرگرفت.   

 در اين مراسم حجت الاسلام موسوي مقدم قائم مقام رئيس رسانه ملي و معاون صدا اولين مهمانان برنامه زنده اين راديو بودند كه به تبيين اهداف راه اندازي راديو اربعين و رسانه ملي پرداختند.

 حجت الاسلام موسوي مقدم قائم مقام رئيس سازمان در خصوص ظرفيت‌ها و آموزه‌هاي اربعين و فرهنگ شيعي گفت: زيارت اربعين و مناسك اربعين يكي از نشانه‌هاي ايمان شيعه و تابلوي تمام عيار فرهنگ شيعي است. وي در خصوص جايگاه عدد چهل در ميان مسلمانان گفت: هم در قرآن و هم در آموزه‌هاي ديني ما جايگاه خاصي به عدد چهل داده شده و استمرار هر عمل به تعداد چهل بار، بستر مناسبي براي درك آن فراهم مي‌آورد؛ نظير مأموريت حضرت موسي (ع) در ميقات كه با چهل شب به پايان مي‌رسد.

 قائم مقام رئيس سازمان با بيان اينكه چهل سالگي همانطوركه  پيامبران در سن چهل سالگي به پيامبري مبعوث شده اند سن كمال انسان‌ها محسوب مي‌شود گفت: اربعين‌ اوج به ثمر رسيدن حقيقت و پيام حادثه عاشورا است.

وي درخصوص زيارت اربعين يادآورشد: زيارت اربعين منشوري براي تشيع و مسلمانان است كه بر آن تأكيد فراوان شده و پيامش آن است كه عاشورا چراغ پرنوري است كه تا زماني كه ظلم و استكبار هست خاموش
نمي‌شود و پرچم آن در اهتزاز است.

وي سپس درخصوص نقش رسانه در تبيين فرهنگ عاشورا گفت: در فرهنگ عاشورا حقايقي نهفته است كه بايد حفظ شود. حجت الاسلام موسوي مقدم درباره حركت مردمي راهپيمايي اربعين و مناسك اين مناسبت گفت: اين حركت خودجوش از دل مردم برآمده و هيچ نهاد و سازماني در شكل گيري آن نقش ندارد. وي افزود: مسئولان و نهادها بايد براي كمك كردن به اين حركت مردمي تلاش كنند و با شناختن ابعاد آن، خود را به مردم نزديك و آن ها را براي اين حركت عظيم ياري دهند.

وي درخصوص وظايف رسانه نيز گفت: رسانه مناسك اربعين را نمي‌سازد بلكه مفهوم آن را بازشناسي مي‌كند و با درك ابعاد آن به آن عمق مي بخشد كه در اين زمينه راديو اربعين مي تواند بسيار موثر باشد تا مردم براي درك عمق اين مناسك آماده شوند.

قائم مقام رئيس سازمان از راديو اربعين به عنوان رابطي ميان زائران، مردم و مسئولان ياد كرد كه بايد با
اطلاع رساني از آخرين اخبار اين مناسك، اين حركت با شكوه را پوشش دهد و به عمق حادثه عاشورا و مناسك اربعين و مفاهيم آن بپردازد.

حجت الاسلام موسوي مقدم با تأكيد بر اينكه اربعين يك شكل و قالب نيست و محتوايي عميق است كه بايد پيام‌هاي آن تبيين شود گفت: مفاهيم ناب عاشورا كه برگرفته از تمام مميزه هاي عقلاني و عرفاني اسلام است  بايد استخراج و در انطباق با عصر حاضر براي مردم بازگو شود. وي افزود: مفاهيمي چون ايثار، عزت و آزادگي كه در پيام عاشورا است بايد تبيين شود تا شعار اربعين را به شعور حسيني تبديل كند.

 حجت الاسلام موسوي مقدم همچنين در يادداشت دفتر يادبود اين شبكه راديويي نوشت:" افتتاح راديو اربعين در سپهر رسانه‌اي شنيداري، نويد بخش توجه هرچه بيشتر عوامل و مديران معاونت صدا به كيفيت و غنا بخشيدن به حادثه عاشورا و اربعين حسيني است. اين راديو در حوزه‌هاي مختلف تخصصي به اين موضوع مي‌پردازد."

نسرين آبرواني، معاون صدا، نيز در مراسم راه اندازي راديو اربعين با بيان اينكه راديو اربعين امسال براي دومين سال متوالي برنامه‌هاي متنوع و پرمحتوايي براي هموطنان تدارك ديده است گفت: راه اندازي راديو اربعين كاري در حد توان راديو براي عرض ادب به محضر امام حسين(ع) و شهدا است كه براي پوشش حركت ملي و مناسك ديني مردمي در اربعين راه اندازي شده است؛ مناسكي كه هر سال باشكوه‌تر برگزار مي‌شود. وي افزود: انعكاس اين مناسك به عنوان يكي از بزرگ‌ترين راه‌پيمايي ها و حركت‌هاي جمعي مسلمانان انعكاس حركتي است كه میليون‌ها انسان معتقد با پاي پياده براي رسيدن به كربلا آغاز مي‌كنند.

معاون صدا با اشاره به عملكرد قابل قبول اين راديو در سال گذشته گفت: امسال با توجه به تأكيد رهبر معظم انقلاب براي پرداختن به محتوا و عمق بخشي به برنامه‌ها تغييرات عمده‌اي در جدول پخش برنامه هاي اين راديو صورت گرفته است. آبرواني با تأكيد بر اينكه جدول پخش اين شبكه بخش قابل توجهي را به سخنان علما و بزرگان در خصوص هدف امام حسين(ع) و قيام ايشان و نقش حضرت زينب(س) در تبيين درس‌هاي عاشورا اختصاص داده است گفت: سخنان مقام معظم رهبري در خصوص واقعه عاشورا نيز بخش ديگري از برنامه‌هاي اين شبكه را به خود اختصاص خواهد داد. معاون صدا در خصوص برنامه‌هاي ديگر اين شبكه گفت: زيارت اربعين به همراه تفسير مفاهيم بلند آن نيز در فواصل برنامه‌ها صورت مي‌گيرد. وي افزود: ارتباط با اعضاي كميته‌هاي سيزده گانه ستاد عالي اربعين و مسئولان و اطلاع رساني از آخرين اخبار و اطلاعات نيز سهم عمده‌اي از
برنامه هاي اين شبكه را به خود اختصاص خواهد داد. آبرواني از اين راديو به عنوان حلقه رابط زائران و مسئولان ستاد اربعين ياد كرد و از معاونت هاي فني براي فراهم آوردن بستر فني پخش سراسري راديو، استان‌ها براي همكاري در زمينه تهيه برنامه‌ها و سياسي براي همكاري در زمينه اطلاعات و اخبار قدرداني كرد. 

منبع : پایگاه اطلاع رسانی صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران