بازگشت به صفحه کامل

سوگواري رسانه ملی در اربعين حسيني (ع)

شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی به‌مناسبت اربعین حسینی با تدارک برنامه‌های ویژه با سوگواران سالار شهیدان همراه می‌شوند.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی و مستندسازی ستاد اربعین،

پخش گزارش‌های زنده از پیاده‌روی زائران اربعین حسینی، مستندهای از پیاده‌روی زائران، برنامه‌های تلویزیونی، ارتباط مستقیم با کربلای معلی از جمله این برنامه‌هاست.

**شبکه یک

«پیاده آمده‌ایم» برنامه‌ای ترکیبی با محوریت اربعین حسینی است که شامگاه اربعین حسینی از شبکه یک روی آنتن می‌رود.

 ویژه برنامه «مسیر بهشت» با تهیه‌کنندگی و اجرای عباس طاهریانراد هم در شب اربعین ساعت ۱۹ پخش می‌شود.

 
**شبکه دو سیما

شبکه دو در شب اربعین حسینی ویژه برنامه «کوی محبت» را به طور زنده از کربلای معلی روی آنتن می‌برد.

این برنامه در شب و روز اربعین حسینی با حضور کارشناسان پخش می‌شود و می‌کوشد شور عزاداری حسینی را منعکس کند.

  مجله تصویری «مغناطیس» به تهیه‌کنندگی محمد تربتی طرقبه هم شب و روز اربعین ساعت 21 از شبکه دو پخش خواهد شد.

«شم خيس»، «بانوان عاشورايى» و ارتباط زنده با كربلا از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شبکه برای نمایش شور و شوق عزاداری عاشقان سید و سالار شهیدان در شب و روز اربعین است.

**شبکه سه سیما

به همین مناسبت با تدارک برنامه‌های ویژه‌ای مثل «مخاطب خاص»، «قافله عشق»، «كربلا كمي دورتر»، «ادب حضور»، «منظومه بيداري»، «قدم‌قدم به تو نزديك مي‌شويم» و‌... میهمان خانه بینندگان می‌شود.

برنامه «مخاطب خاص» با موضوع اربعين حسيني به‌صورت زنده از کربلای معلی روی آنتن شبكه سه می‌رود. پخش این برنامه از  شنبه  22 آبان  آغاز شده است و تا دوشنبه اول آذر ادامه دارد.

برنامه «قافله عشق» به تهيه‌كنندگي سیدحسین موسوي هم در چهار قسمت 30 دقيقه‌اي پخش می‌شود.

 این مستند روايي، سفر زيارتي زائران را از نجف به كربلا با پاي پياده  در ايام اربعين حسيني به تصوير مي‌كشد. نگارش و كارگرداني اين اثر را سعيد خانبخش بر عهده دارد.

برنامه «كربلا كمي دورتر» به تهیه‌کنندگی محمد رسولي در 40 دقیقه مراسم عزاداري  حسيني مسلمانان كشور‌هاي  ايران‌، لبنان، بحرين، عراق و عربستان در گوانجو چين را به تصوير می‌کشد.

از دیگر ویژه برنامه‌های این شبکه نیز می‌توان به مستند «ادب حضور» به تهيه‌كنندگي حسن محمديان مفرد اشاره کرد. اين  مستند  به معرفي هيئت رزمندگان اسلامي قم  می‌پردازد.

«منظومه بيداري» هم برنامه‌اي است كه  در دو قسمت 45 دقیقه‌ای تهيه شده‌است.  ویژه‌برنامه «قدم  قدم به تو نزديك می‌شویم» نیز به تهیه‌کنندگی مير‌كيوان خليل‌پور در شش قسمت 30 دقیقه‌ای توليد شده‌است. اين مجموعه مستند، شور و شوق زائران را به تصوير می‌کشد.

در این برنامه، سخنراني‌هاي حجج‌اسلام سيد‌مهدي ميرباقري، عليرضا پناهيان، ماندگاري، حسيني قمي و‌... و مداحي حاج سعيد حداديان، علي انساني، طاهري، رسولي، مطيعي  و‌... كه در اين  ايام در موكب‌هايی  از نجف تا كربلا هيئت رزمندگان اسلام برگزار می‌شود، پخش خواهد شد.

برنامه «سمت خدا» به تهیه‌کنندگی سيد‌عبدالمجيد ركني و با اجراي نجم‌الدين شريعتي نیز پنجشنبه‌های ماه صفر با حضور  حجت‌الا‌سلام والمسلمين  عليرضا پناهيان  به موضوع  اهميت و ابعاد جهاني زيارت اربعين می‌پردازد.

گروه اجتماعي نيز با ويژه‌برنامه «خط سوم» به تهیه‌کنندگی ميثم نوراني و كارگرداني نويد محمودي  در   40 قسمت 45 دقیقه‌ای تا پايان ماه صفر  هر روز  ميزبان  شخصیت‌های موفق در حوزه‌های  فرهنگي، هنري و اجتماعي خواهد بود.   اجراي اين  برنامه  بر عهده  نيما رئيسي و آرش ظلي‌پور است. اين برنامه هر روز به‌جز شنبه‌ها  و جمعه‌ها ساعت 19:20 از شبكه سه پخش می‌شود.

**شبکه چهار

شبکه دانایی نیز در اربعین حسینی، ویژه برنامه «من حامی دین هستم» را به تهیه‌کنندگی امیر قمیشی روی آنتن می‌برد.

برنامه «راهی به روشنایی» به تهیه‌کنندگی سید محسن مناجاتی هم  در 2 قسمت 45 دقیقه‌ای ویژه این ایام تولید شده و ساعت 21 پخش می‌شود.

مستند «وقت باران» به کارگردانی محمد هادی، شنبه و یکشنبه 29 و 30 آبان ساعت 19 روی آنتن می‌رود. مستند «کیلومتر شش» روزهای شنبه و یکشنبه در فواصل برنامه‌ها پخش می‌شود.  مستند «سفیران کریمه» هم ویژه برنامه موکب آستان مقدس حضرت معصومه (س) است که به مراسم باشکوه پیاده روی در اربعین حسینی اختصاص دارد و خدمات خالصانه این آستان در مسیر زوار نجف تا کربلا را به تصویر می‌کشد. این مستند یکشنبه پخش می‌شود.

**شبکه پنج

مستند روایی «طریق» به تهیه‌کنندگی مهدی صاحبی، شنبه و یکشنبه 29 و 30 آبان ساعت 21:30 از شبکه پنج پخش می‌شود.

این مستند به اصناف حاضر در کشور عراق از شهر نجف اشرف تا کربلا معلی که به زائران اربعین حسینی خدمات ارائه می‌دهند، می‌پردازد؛ اصنافی همچون تیم اسکان، پزشکی، آتش‌نشانی، نیروهای خدماتی، آشپزان و....
در این مستند روایی که شهرام شکیبا با حضور در بین این اصناف به گفت‌وگو با آن‌ها می‌پردازد، پیاده‌روی زائران اربعین حسینی نیز پوشش تصویری داده می‌شود.


** شبکه افق

شبکه افق در قالب برنامه «جاذبه» شور و حال پیاده‌روی اربعین را در ایران و عراق به تصویر می‌کشد.

این ویژه برنامه هر روز به صورت زنده در ساعت‌های 12:30 تا 13،15:30 تا 16، 18:30 تا 19 و 22 تا 22:30 روی آنتن می‌رود.

 همچنین مجموعه‌ای از فیلم‌های مستند با موضوع پیاده‌روی اربعین، فعالیت موکب‌های پذیرایی از زائران، آیین‌ها و سنت‌های ایرانی و اسلامی عزاداری و نیز سوگواری برای امام حسین(ع) در کشورهای مختلف، طی این روزها از شبکه افق پخش می‌شوند.

از این مستندها می‌توان به «شما چه کسی هستید»، «زائرسرای مهران»، «خاله بتول»، «بهشت روح‌افزا»، «از استکهلم تا کربلا» و ... اشاره کرد.

پخش سخنرانی مذهبی، میان‌برنامه‌ و وله‌های تصویری مختلفی با موضوع پیاده‌روی اربعین و حضور گسترده مردم در این رویداد عظیم مذهبی از دیگر ویژه برنامه‌های شبکه افق است.

** شبکه مستند

شبکه مستند به‌مناسبت اربعین حسینی،  10 مستند از 10 مستندسازان مطرح کشور درباره آیین‌های عزاداری را روی آنتن می‌فرستد.

مجموعه «آیین هم‌آوایی» که توسط 10 تن از مستندسازان شناخته شده کشور به سرپرستی فرهاد ورهرام در 10 استان مختلف کشور تولید شده‌است، برای نخستین‌بار از شبکه مستند روی آنتن می‌رود.

این طرح با تمرکز بر مداحی‌های بومی و سنتی در مناطق مختلف ایران و با به تصویر کشیدن آیین‌های مرتبط با ایام محرم که امروزه در بین مردم کم‌رنگ شده‌است، با کارگردانی مستندسازان جوان سینمای ایران تولید شده است.

«آیین هم‌آوایی» از شنبه 29 آبان هر شب ساعت 20 از شبکه مستند روی آنتن می‌رود.

«از استکهلم تا کربلا» مستند دیگری است که شنبه 29 آبان ساعت 22 روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

«آب، مار، طناب» درباره یک گروه مستندساز ایرانی است که به قصد ساختن مستندی درباره راهپیمایی اربعین به عراق رفته‌اند و روایت زندگی کودکی است که در مسیر پیاده روی اربعین از زائران پذیرایی می‌کند. این مستند یکشنبه 30 آبان ساعت 9:30 پخش می‌شود.

مستند «بر بال فُطرس»  نیز یکشنبه 30 آبان ساعت 15 از شبکه مستند روی آنتن می‌رود.

** شبکه قرآن

«چشمه سار هدایت» ویژه برنامه شبکه قرآن در روز اربعین است که روز اربعین از ساعت 9 به صورت زنده و مستقیم روی آنتن می‌رود.

«طلیعه» عنوان دیگر برنامه زنده شبکه قرآن و معارف سیما در اربعین است که شنبه و یکشنبه 29 و 30 آبان از  ساعت 20 پخش می‌شود.

«فرات تشنه» نیز از ویژه برنامه اربعین شبکه قرآن است که شنبه و یکشنبه 29 و 30 آبان ساعت 19با اجرای سید محمد طباطبایی روی آنتن می‌رود.

مستندهای «یا ثارالله» و «میراث مرثیه» نیز در شب و روز اربعین از ساعت 22 پخش می‌شود.
«طریقت»، مستند «پیاده روی اربعین»، «سخنرانی‌های ویژه اربعین» و پخش مرثیه‌سرایی مداحان اهل بیت (ع) از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده برای این ایام است.

**شبکه امید

مراسم پیاده روی زیارت اربعین حسینی به صورت زنده از شبکه امید پخش می‌شود.
 
این ویژه برنامه ساعت‌های 11 و 15 به طور زنده از کربلا، نجف و (مسیر پیاده روی) برای نوجوانان و کودکان ایرانی روی آنتن می‌رود و همچنین یک پخش زنده با حضور شخصیت‌های محبوب نوجوانان حاضر در مراسم پیاده روی در ساعت 18 به مدت یک ساعت در شبکه امید تقدیم نوجوانان ایرانی می‌شود.
 در شب و روز اربعین، مستندهای گزارشی از حضور نوجوانان و کودکان در مراسم پیاده روی اربعین در ساعت 21 از شبکه امید پخش می‌شود.

تدارک ویژه شبکه‌های رادیویی

شبكه‌هاي راديويي در اربعين حسيني نیز با توليد و پخش ويژه برنامههايي مناسب اين ايام به‌سوگ مي‌نشينند.

«در حوالی عطش» با تكريم شهادت سالار شهيدان (ع) و افزايش آگاهي نسبت به قيام عظيم عاشورا و زنده نگاه داشتن اين قيام و بررسي آثار و ابعاد معنوي آن، يكشنبه 30 آبان از ساعت 8:35 تا 10 از راديو ايران پخش مي‌شود.

«كربلا منتظر ماست» نیز همان روز از ساعت 10 تا 11:30 با تهيه‌كنندگي حسين معصومي از راديو ايران پخش می‌شود.

از دیگر ویژه‌برنامه‌های اربعین رادیو ایران می‌توان به «يك اربعين اندوه» به تهیه‌کنندگی عبدالله علايي اشاره کرد، این برنامه از ساعت15:30روی آنتن می‌رود.

«چهل منزل با خورشيد» كاري از گروه كسب و كار رادیو اقتصاد به تهيه‌كنندگي محسن رنگيني نیز يكشنبه 30 آبان ساعت‌های 6:30 و 13:30 از راديو اقتصاد پخش خواهد شد و برگ ديگري از اربعين حسيني را ورق می‌زند.

راديو تهران نیز در این ایام برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده که از آن‌ جمله می‌توان به «صبح تهران» اشاره کرد.

اين برنامه در روز اربعين حسینی ساعت 6:30 پخش می‌شود و  با دعوت از کارشناسان مذهبی می‌کوشد  ابعاد اجتماعي، تربيتي، فرهنگي و بین‌المللی راه‌پیمایی عظيم اربعين را بررسی کند.  

ویژه‌برنامه «با كاروان اربعين» نیز به همت رادیو تهران از ساعت 8:30 پخش مي‌شود.

شبکه تهران در برنامه «اينجا تهران است» نیز که از ساعت 13 پخش می‌شود، اخبار، وقايع و رويدادهاي شهرستانهاي استان تهران را به اطلاع مخاطبان می‌رساند.

«گذري در تهران» از دیگر برنامه‌های این شبکه رادیویی نیز روز اربعین، هيئت بزازها را به مخاطبان معرفي مي‌كند. اين برنامه ساعت 17:45 پخش مي‌شود.

«سايه روشن» مستندي درباره پياده روي اربعين است که ساعت 22 از رادیو تهران روی آنتن می‌رود. از دیگر برنامه‌هاي راديو تهران می‌توان به «تهران در شب»، «آواي نور»، «گفتاورد» و... اشاره کرد.

شبکه رادیویی فرهنگ نیز یکشنبه 30 آبان ویژه برنامه «وارثان پرچم سرخ» را روی آنتن می‌برد.

این ویژه برنامه به تهيه‌كنندگي حميده حسين‌زاد ساعت 8:30 تا 11  پخش مي‌شود.

«حريم امن» كاري از گروه دانش راديو جوان است كه در قالب مستند به بازسازي عتبات عاليات و جواناني كه در اين راه قدم نهادند، می‌پردازد. اين برنامه به روايت مصطفي خواجه‌حسيني و تهیه‌کنندگی شهره احمدوند يكشنبه 30 آبان ساعت 16:30 روی آنتن می‌رود.

شبكه راديويي «پیام» نيز بنابر مأموريت‌ها و وظايف تعريف شده خود با پخش مديحه‌سرايي و نوحه‌های عزاداري به سوگ اين ايام می‌نشیند.

يكشنبه 23 آبان  به مناسبت اربعین حسینی «صداي خاك» از راديو نمايش شنيده می‌شود. اين نمايش راديويي را داريوش روحي نوشته كه داستان چند زائر ايراني در عتبات عاليات است.

این برنامه ساعت 9 از راديو نمايش پخش مي‌شود.

«در مسير بهشت» از ویژه‌برنامه‌های شبکه رادیویی معارف است که از  23 آبان تا اول آذر ساعت 20:30 به توصيف عشق‌ورزي مردم عراق و زائران حضرت اباعبدالله‌الحسين (ع) از موكب آستانه مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) مستقر در ستون 1080 مسير زائران می‌پردازد.

«چلچراغ اشك» عنوان برنامه زنده شب اربعين حسيني شبکه رادیویی معارف است كه شنبه 29 آبان از ساعت19:15 تا 21 پخش می‌شود.

ویژه‌برنامه «اشك فرات» نیز  از روز اربعين تا پايان سفر همه روز از ساعت19:30 روي آنتن رادیو معارف مي‌رود. این برنامه می‌کوشد مخاطبانش را با آموزه‌ها و درس‌های زيارت اربعين آشنا کند.

«مویه‌های غريبانه» از ويژه برنامه‌هاي شبكه راديويي ورزش است كه به مناسبت رحلت و شهادت بزرگان دين و ائمه‌اطهار (عليهم السلام) در گروه ورزش و تفريحات  تهيه شده و از ساعت 14 به پخش مباحث كارشناسي، قطعات مداحي، روضه‌خوانی و نمایش‌های كوتاه از بخش‌های ديني  می‌پردازد.

«يك اربعين باران» ويژه‌برنامه شبکه رادیویی قرآن  به‌مناسبت اربعين حسيني است كه ساعت 10:15 تا 11 به موضوع شرح و تفسير زيارت اربعين می‌پردازد.

از ديگر برنامه‌هاي راديو قرآن به مناسبت اربعين حسيني می‌توان به پخش زيارت اربعين از اشاره کرد که در روز اربعین ساعت 7 روی آنتن می‌رود.

هم‌زمان با اربعين حسيني شبكه راديويي سلامت نیز با ویژه‌برنامه «مستان سلامت می‌کنند» میهمان خانه شنوندگانش می‌شود. 

«مستان سلامت مي‌كنند» به تهيه‌كنندگي مرتضي ميلاني يكشنبه 30 آبان از ساعت 10 هم‌زمان تقديم شنوندگان می‌شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران