بازگشت به صفحه کامل

ويژه‌ برنامه‌هاي اربعين حسيني در شبكه مستند سيما

شبكه مستند سيما به مناسبت اربعين حسيني، مجموعه «آيين هم آوايي» را كه 10 مستندساز مطرح كشور در باره آيين هاي عزداراي در 10 استان كشور ساخته اند پخش مي كند .

به گزارش كميته اطلاع رساني و مستندسازي ستاد اربعين، مجموعه «آيين هم آوايي» كه توسط 10 تن از مستندسازان شناخته شده كشور به سرپرستي فرهاد ورهرام در 10 استان مختلف كشور توليد شده است كه براي نخستين بار از شبكه مستند سيما روي آنتن مي رود.

اين پروژه با تمركز بر مداحي هاي بومي و سنتي در مناطق مختلف ايران و با به تصوير كشيدن آيين هاي ايام محرم كه امروزه در بين مردم كمرنگ شده است، با كارگرداني مستند سازان مطرح و جوان سينماي ايران توليد شده است.

«حاتم حيران» به كارگرداني روح الله رفيعي چهارشنبه 26 آبان ساعت 19 از شبكه مستند پخش مي شود كه درباره پذيرايي از زوار در مسير پياده روي اربعين است. اين مستند به حاج رحيم زبيري مي پردازد كه كار او تاسيس ايستگاه صلواتي است،او يكي از هزاران دلداده اي است كه به دنبال بهانه اي مي گردد تا همه داشته اش را خرج دستگاه اهل بيت عليهم السلام كند.

«گمشدگان» به كارگرداني ضيا حاتمي ماجراي زندگي سالم عبدالرزاق است كه قبل از سقوط حكومت صدام برادر خود را گم مي كند و بعد از سقوط صدام هر ساله 10 روز قبل از اربعين در قسمت گمشدگان خدمت مي كند. اين مستند پنجشنبه 27 آبان ساعت 19 در جدول پخش شبكه قرار دارد.

ماجراي زائر سوئدي كربلا «از استكهلم تا كربلا» مستند ديگري است كه براي پخش در روز اربعين در نظر گرفته شده و درباره ورزشكاري به نام مصطفي است كه يك مسلمان سوئدي است و از سوئد با پرچم اين كشور، در پياده روي اربعين شركت مي كند. اين مستند شنبه 29 آبان ساعت 22 در جدول پخش شبكه مستند قرار دارد و يكشنبه 30 آبان ساعت 12 مجدد روي آنتن مي رود.

«آب، مار، طناب» درباره يك گروه مستندساز ايراني است كه به قصد ساختن مستندي درباره راه پيمايي اربعين به عراق رفته‌اند ، اين مستند روايت زندگي كودكي است كه در مسير پياده روي اربعين از زائران پذيرايي مي كند. او چند سال پيش با عنايت حضرت عباس از حادثه اي مهلك جان سالم به در برده است. اين مستند يكشنبه 30 آبان ساعت 9:30 روي آنتن مي رود.

«بر بال فُطرس» مستندي از پياده روي اربعين است كه برخي از زائران را از ابتداي مسير تا مقصد همراهي مي كند و با آنها درباره حس و حال، انگيزه‌هايشان از حضور در اين مسير، نذرهايي كه برآورده شده و ادا مي شود و... گفتگو مي كند و يكشنبه 30 آبان ساعت 15 روي آنتن مي رود.

«آيين هم آوايي» از شنبه 29 آبان هر شب ساعت 20 از شبكه مستند سيما روي آنتن مي رود و روز بعد ساعت 10:30 بازپخش مي شود

منبع: پايگاه اطلاع رساني صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران