بازگشت به صفحه کامل

ويژه برنامه هاي راديو ايران براي اربعين حسيني

راديو ايران با برنامه هاي «در حوالي عطش»، «كربلا منتظر ماست» و «يك اربعين اندوه»  اربعين سالار شهيدان را به سوگ مي نشيند.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی و مستندسازی ستاد اربعین، برنامه "درحوالي عطش" با افزايش آگاهي نسبت به قيام عظيم عاشورا و زنده نگه داشتن اين قيام و بررسي آثار و ابعاد معنوي اين قيام ،يكشنبه 30 آبان از ساعت 8:35 تا 10 صبح از آنتن راديو ايران پخش مي شود.

توجه به جنبه هاي حماسه ادبي و فضايل معنوي حماسه عاشورا از مأموريت اصلي اين ويژه برنامه است. در اين برنامه با حضور كارشناس مذهبي، چگونگي تلاش راويان و مورخان براي روايت قيام امام حسين (ع) بررسي مي شود.

در قسمتي از برنامه آثار شعراي معاصر درباره حضرت ابوالفضل( ع) و حضرت امام حسين (ع) و خانواده آن حضرت بررسي مي شود.

همچنين گزارشگران تهران و شهرستان ها از مراسم عزاداري در شهرشان و برنامه هاي ويژه اين ايام مي گويند و در آيتمي ديگر كارشناس، يك كتاب با موضوع قيام امام حسين (ع) را معرفي مي كند .

"در حوالي عطش"با گويندگي فاطمه آل عباس و كارشناس مجري حجت الاسلام زكريايي، نويسندگي سيده زهرا صالحي و گزارشگري تينا ميركريمي پخش مي شود.

ويژه برنامه "كربلا منتظر ماست" همان روز از ساعت 10 تا 11:30 صبح با تهيه كنندگي حسين معصومي، گويندگي مهدي طهماسبي ، گزارشگري نويد دانشور، نويسندگي مهدي رسولي و كارشناسي حجه الاسلام ماندگاري و حجه الاسلام كثيري از راديو ايران پخش مي شود.

ويژه برنامه"كربلا منتظر ماست" با افزايش آگاهي مخاطبان نسبت به آموزه هاي قرآن و انديشه اهل بيت (ع) و تلاش براي گسترش فضايل اخلاقي و معنوي در ميان مخاطبان پخش مي شود.

مأموريت اصلي اين ويژه برنامه نشان دادن پياده روي در ايام اربعين حسيني به عنوان نماد وحدت و همدلي شيعيان است.

در اين برنامه با توجه به اربعين حسيني و حركت ميليوني زائران امام حسين (ع) در اين ايام سعي خواهد شد با استفاده از گزارش هاي مستند و كارشناسي، به تبيين فرهنگ پياده روي در ايام اربعين حسيني(ع) پرداخته شود.

برنامه"يك اربعين اندوه" به تهيه گنندگي عبدالله علايي و گويندگي مهدي طهماسبي از ساعت 15:30 با هدف شناخت و آشنايي با فرهنگ زيارت و عزاداري و تبيين روش هاي صحيح و آسيب شناسي اين فرهنگ پخش مي شود.

اين برنامه با حضور حجت الاسلام والمسلمين احسان بي آزار تهراني و حجت الاسلام والمسلمين محسن خاكي روي آنتن مي رود.

برنامه با فضاسازي زيارت جابر شروع مي شود و بخش هايي از زيارت اربعين پخش و ترجمه مي شود. همچنين در بخش "ياران را چه شد" به بررسي نهضت ياران امام حسين(ع)مي پردازد.

در فواصل برنامه"يك اربعين اندوه" ارتباط زنده با مراكز استانها و كربلا برقرار مي شود.

همچنين براي مشاركت شنوندگان در برنامه،اين سوال كه چگونه در پاسخ "هل من ناصر ينصرني" يار امام حسين (ع) باشيم و مشخصه هاي ياران امام حسين چيست؟پرسيده مي شود.

تفسير و توضيح زيارت اربعين،انعكاس حال و هواي كشور در اين روز از بخش هاي ديگر برنامه"يك اربعين اندوه" است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران