بازگشت به صفحه کامل

پیام های بهداشتی برای زائران اربعین در طول مسیر

دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از پایانه مرزی مهران در جمع خبرنگاران گفت:ارائه خدمات بهداشتی درمانی به زائران اربعین از طریق دانشگاه علوم پزشکی، جمعیت هلال احمر، شهرداری تهران و بسیج جامعه پزشکی وزارت بهداشت در حال انجام است.
وی ادامه داد: در مسیر ارتباطی ایلام - مهران به فاصله هر پنج کیلومتر یک پایگاه امدادی هلال احمر و تعداد قابل توجهی اتوبوس آمبولانس و آمبولانس مستقر شده و پنج درمانگاه نیز در پایانه مرزی مهران دایر شده است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: پنج بیمارستان دانشگاه های علوم پزشکی کشور، دانشگاه علوم پزشکی ایلام را در این ایام حمایت می کنند و کادرهای پزشکی و درمانی دانشگاه های علوم پزشکی همدان، اردبیل و شهید بهشتی نیز از امروز در مرز مهران مستقر شدند.
دکتر قاضی زاده هاشمی گفت: هم اکنون وضعیت ارائه خدمات بهداشتی در این مرز مناسب است ولی به نظر می رسد باید آمادگی خود را برای بازگشت زائران در مرزهای سه گانه بیشتر کنیم.
وی ادامه داد: در هنگام عزیمت زائران به اماکن مقدس عتبات عالیات، همکاران وزارت بهداشت اطلاعات لازم را از طریق ارائه بروشورهای بهداشتی به زائران می دهند.
وی تاکید کرد: در برگشت زائران حتما کنترل های شدیدی را به منظور مراقبت خود زائران و سایر هموطنان، بدون مزاحمت برای آنها انجام می شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در صورتی که همکاران مراقبت بیشتری انجام دهند و مردم و زائران نیز همکاری کنند جای هیچ گونه نگرانی از بایت بیماری وبا وجود ندارد.
دکتر قاضی زاده هاشمی افزود: بارها از تمامی زائران درخواست شده از آب های بسته بندی شده استفاده کرده و در زمینه سلامت و بهداشت مواد غذایی مراقبت های لازم را انجام دهند.
وی ادامه داد: ویروس بیماری وبا در مقابل سرمای هوا بسیار ضعیف است هر چند ماموران بهداشتی نیز کنترل های لازم را انجام می دهند اما زائران باید نسبت به شستن مدوام دست و صورت خود برای پیشگیری از هر گونه بیماری اقدام کنند.
وی تاکید کرد: باید همه مراقبت کنند و ما تا جایی که توان داریم با کمک دوستان در حوزه سلامت از جمله هلال احمر، بسیج جامعه پزشکی و دیگر داوطلبان، ارائه خدمات بهداشتی را به منظور پیشگیری از بروز هر گونه مشکلی مدیریت خواهیم کرد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با استقبال استاندار ایلام، نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی، معاونان استانداری و جمعی از مدیران کل دستگاه های اجرایی استان ایلام صبح امروز (پنجشنبه) از طریق فرودگاه شهدا وارد این استان شد.
بازدید از پایگاه های امداد و نجات دانشگاه علوم پزشکی و جمعیت هلال احمر ایلام در جاده ارتباطی ایلام - مهران و بازدید از بیمارستان امام حسین(ع) مهران از برنامه های سفر وزیر بهداشت است.
همچنین وزیر بهداشت در این سفر در جریان چگونگی روند امدادرسانی و ارائه خدمات بهداشتی درمانی به زائران اربعین حسینی در مرز بین المللی و پایانه مرزی مهران قرار خواهد گرفت.
به گزارش ایرنا، مرز بین المللی مهران بدلیل کوتاهی مسافت و برخورداری از امنیت یکی از کانون های پر تردد ورود و خروج زوار عتبات عالیات بشمار می رود به طوریکه در ایام منتهی به اربعین حسینی سال گذشته بیش از یک میلیون و 500 هزار زائر از این مرز تردد کردند.