بازگشت به صفحه کامل

گردهمايي خبرنگاران و برنامه سازان اربعين حسيني؛ به سوي نينوا رهسپاريم

برنامه سازان و خبرنگاران همايش اربعين حسيني براي آگاهي از مأموريت‌هايشان براي پوشش اين رويداد بزرگ عصر هفتمين روز از ماه صفر  گرد هم آمدند و از آخرين اخبار و اطلاعات كميته‌هاي 12گانه ستاد مركزي اربعين و بايد‌ها و نبايدهاي اين پوشش رسانه‌اي مطلع شدند.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی و مستندسازی ستاد اربعین، حجت‌الاسلام موسوي مقدم، قائم مقام رئيس رسانه ملي و رئيس كميته اطلاع رساني ستاد اربعين كشور، در اين گردهمايي با بيان اينكه سياست‌ها ودستورالعمل‌هاي رسانه‌اي مراسم اربعين امسال به اصحاب رسانه ابلاغ شده است گفت : سياستگذاري‌هاي ستاد اربعين متمركز و اجراي اين سياست‌ها به اقتضاي هر رسانه متكثر و متنوع است.

 وي با تأكيد بر اينكه تمام چارچوب‌ها و بايدها و نبايد‌هاي ابلاغ شده بايد رعايت شود تصريح كرد: هر
رسانه‌اي اعم از رسانه‌هاي ديداري و شنيداري، رسانه‌هاي مكتوب و رسانه‌هاي مجازي متناسب با مأموريتشان بر اساس اين اصول، اين همايش عظيم را پوشش خواهند داد.

رئيس كميته اطلاع رساني ستاد اربعين از ارائه جزواتي درخصوص بايدها و نبايدهاي برنامه‌سازي و
 اطلاع‌رساني در اين زمينه خبرداد و اظهارداشت:  ستادمركزي اربعين، امسال به صورت متمركز با ساماندهي 12كميته درصدد رفع مشكلات سال گذشته برآمد. حجت الاسلام موسوي مقدم با تأكيد براينكه مراسم اربعين پديده‌اي سياسي فرهنگي و اجتماعي است كه تماما محتوا و پيام است يادآور شد: بايد در ساماندهي توليدات رسانه اي به فرازهاي زيارت اربعين كه اساس اين همايش عظيم است توجه كرد. وي افزود: حتي در اطلاع رساني نيز بايد از منظر پيام و محتوا به رويدادها نگريست و پرداخت. قائم مقام رئيس رسانه ملي محتواي زيارت اربعين را حاوي سوژه‌هاي نابي براي برنامه سازي دانست كه مي‌توان از منظر آن به شرايط امروز جهان اسلام، فتنه‌ها و توطئه‌هاي استكبار براي مسلمانان نگريست و اوضاع جهان اسلام و فتنه هايي را كه مستكبران بر آن تحميل كرده‌اند تشريح كرد.

 رئيس كميته اطلاع رساني ستاد اربعين توجه به محتوا را از ضرورت‌هاي توليدات رسانه اي دانست و تأكيد كرد: برنامه سازان رسانه ملي بايد نكته ها و سوژه هاي ناب را از دل زيارت اربعين استخراج كنند و بر مبناي آن برنامه بسازند.

 وي همچنين راه‌پيمايي اربعين را نماد و جلوه اي از وحدت مسلمانان دانست و گفت: اگر نشانه هاي وحدت مسلمانان در اين همايش عظيم بازگو شود نقشه دشمن براي ايجاد تفرقه بين مسلمانان نقش برآب مي‌شود. حجت الاسلام موسوي مقدم با تأكيد براينكه اربعين در امتداد عاشورا است افزود: گزارش اين حركت عظيم، گزارشي معمولي نيست و مراسمي است كه در ذاتش حماسه، شجاعت و دشمن شناسي  نهفته است، بايد اين مجموعه فضائل ديني را از درون آن استخراج كرد و به مخاطب ارائه داد.

 

قائم مقام رئيس رسانه ملي با بيان اينكه در اربعين ما در جشنواره‌اي مردمي ايمان و اعتقاداتمان را براي مردم دنيا به نمايش مي‌گذاريم گفت: در دنيايي كه استكبار با فزون خواهي دنبال به بند كشيدن
انسان هاست، ما آرمان هاي بلند عاشورا  را در اين همايش تبيين مي‌كنيم و در مقابل جريان‌هاي تكفيري و جريانات سياسي مي‌ايستيم.

 حجت الاسلام موسوي مقدم  با اشاره به سياست‌هاي استكباري رسانه‌هاي غربي در بايكوت خبري اين رويداد بزرگ گفت: بايد از اين اتفاق آموخت كه چگونه واقعه‌اي مردمي و خودجوش با اين عقبه تاريخي در سكوت مطلق رسانه‌هاي استكبار قرار مي‌گيرد درصورتيكه حوادثي معمولي و پيش پا افتاده ديگر در اين رسانه‌ها بزرگنمايي مي‌شود. وي افزود: چنين سياستي هدايت شده و ابلاغي است و خلاف چيزي است كه امروز با عنوان آزادي بيان از آن ياد مي‌كنند.

 رئيس كميته اطلاع رساني ستاد اربعين از برنامه‌سازان و خبرنگاران اربعين حسيني خواست در بازنمايي اين حركت باشكوه  مشكلات مردم مظلوم منطقه و مسلمانان را به اين واقعه عظيم گره بزنند و از اين فرصت براي بيان اين حقايق بهره ببرند. وي در پايان توجه به ميزباني مردم عراق وآنچه مردم اين كشور به صورت سنتي براي ميزباني از زائران انجام مي‌دهند ضروري خواند و از هماهنگي‌ها براي پشتيباني و تجهيزات  فني لازم  براي برنامه‌سازي و اطلاع‌رساني خبر داد.

 سردارد ذوالفقاري، رئيس ستاد اربعين كشور، در اين نشست با بيان اينكه از 229 رسانه فارسي زبان دنيا 225 رسانه عليه فرهنگ و اعتقاد مردم ايران و مسلمانان فعاليت مي‌كنند گفت: اين آرايش رسانه‌اي نشان دهنده نقش رسانه و سخت بودن كار شما برنامه سازان و اصحاب رسانه در اين زمينه است. وي دستاوردهاي معنوي و فرهنگي را مهم‌ترين نتيجه حركت اربعين دانست و گفت: درصدي از نقاط ضعف سال پيش، درساماندهي اين حركت مردمي، مرتفع شده و تلاش مي‌كنيم بقيه مشكلات نيز رفع شوند.

 وي اصلاح زير ساخت ها را از اولويت هاي اين ستاد در ساماندهي كاروان زائران حسيني از تمام نقاط كشور به سه نقطه مرزي چزابه، شلمچه و مهران و همچنين در كشور عراق دانست و با بيان اهميت نحوه
 اطلاع رساني و نقش رسانه، از اصحاب رسانه خواست تا آگاهانه و با رعايت اصول و قوانين كشور براي پوشش اين رويداد اقدام كنند.

حجت الاسلام كريميان، رئيس اتحاديه راديو تلويزيون هاي اسلامي، نيز در اين همايش از هماهنگي‌هاي لازم براي ارائه خدمات به اصحاب رسانه هاي ايراني، اعضاي اتحاديه‌هاي راديو تلويزيون هاي اسلامي و
رسانه‌هاي عراقي خبر داد و گفت: همه موظفيم درسكوت رسانه‌اي استكبار در پوشش بزرگترين حركت اجتماعي انساني، نهايت انسانيت و اخلاق اين اجتماع عظيم را به نمايش بگذاريم و در مقابل اين ترفند غرب بايستيم. وي سپس با اشاره به محدوديت‌هايي كه در زمينه امكانات رسانه‌اي در اين كشور وجود دارد گفت: ساماندهي چنين جمعيتي مشكل است و استقرار تجهيزات را با موانعي مواجه مي‌كند با وجود آن تلاش كرده‌ايم به كمك امكانات رسانه‌هاي عراق در مسير اين راه‌پيمايي بزرگ امكاناتي را براي اصحاب رسانه فراهم كنيم. وي از استقرار 40 واحد SNGدر كشور عراق خبر داد كه 10 واحد آن در كربلا مستقرند و افزود: در بين الحرمين 40 دوربين مستقر شده‌اند كه تصاوير آن‌ها در اختيار تمام رسانه ها قرار مي‌گيرد.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی صدا وسیما ی جمهوری اسلامی ایران