بازگشت به صفحه کامل

33 درصد ثبت نام کنندگان خانم ها و 67 درصد آقایان هستند

رئیس سازمان حج و زیارت از ثبت نام بیش از 650 هزار نفر در سامانه سماح خبر داد و تأکید کرد: مشتاقان زیارت اربعین از مطمئن‌ترین مسیر برای دریافت ویزای که سامانه سماح است، اقدام کنند.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی و مستندسازی ستاد اربعین، مهندس سعید اوحدی از ثبت نام بیش از 650 هزار نفر از مشتاقان زیارت اربعین در سامانه سماح خبر داد و گفت: روز گذشته بیشترین استقبال از
ثبت نام‌ها در سماح را طی این روزها داشتیم و بیش از 60 هزار نفر در این سامانه ثبت نام کردند که این بیانگر دسترسی سهل و آسان زائران به این سامانه است.

وی افزود: مشتاقان زیارت اربعین می‌توانند به آسانی و در کوتاه‌ترین زمان از منازل و محل کار خود به سامانه سماح به نشانی samah.haj.ir مراجعه کرده و از مطمئن‌ترین و امن‌ترین مسیر دریافت ویزای اربعین، نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

وی افزود: این روزها ایام پرکاری برای بیش از 2200 دفتر خدمات زیارتی در سراسر کشور است که مسئولیت جمع‌آوری مدارک و پیگیری صدور ویزای زائران را که در 16 مرکز کنسولگری عراق صادر
می شود بر عهده دارند.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه از تلاش‌های بی وقفه و خالصانه سربازان گمنام امام زمان(ع) در کشف باند جعل ویزای عتبات بویژه ایام اربعین تقدیر کرد و گفت: این عزیزان با این اقدام از حقوق مردم و زائران اباعبدالله(ع) بویژه زائران اربعین صیانت کردند که این اقدام بیانگر هوشمندی دستگاه اطلاعاتی کشور است.

رئیس سازمان حج بیان کرد: همانگونه که در اطلاعیه وزارت اطلاعات کشورمان تأکید شده مشتاقان زیارت اربعین از امن‌ترین مسیر که همان سامانه سماح است، برای دریافت ویزای اریعین اقدام کنند تا با مشکلی مواجه نشوند.

وی با بیان اینکه این روزها برخی مجموعه‌ها با سوءاستفاده از احساسات پاک زائران امام حسین(ع) اقدام به کلاهبرداری و جعل ویزا کردند، از زائران خواست ثبت نام در سماح را به روزهای آخر موکول نکنند.

مهندس اوحدی با بیان اینکه مشتاقان زیارت اربعین تا 25 آبان ماه فرصت دارند تا در سامانه سماح ثبت‌نام کنند، گفت: تا این لحظه 33 درصد ثبت نام کنندگان سماح را بانوان و 67 درصد را آقایان تشکیل
می‌دهند.

رئیس سازمان حج و زیارت بیان کرد: تا این لحظه 450 هزار نفر از ثبت نام کنندگان در سماح مدارک خود را به دفاتر خدمات زیارتی تحویل داده‌اند که از بقیه ثبت نام کنندگان نیز می‌‌خواهیم تا ظرف امروز و فردا مدارک خود را به دفاتر تحویل دهند تا زمینه صدور بموقع روادید آنان فراهم شود.

مهندس اوحدی ادامه داد: برنامه‌ریزی برای اعزام کاروانی زائران اربعین تا نقطه صفر مرزی با همکاری سپاه و بسیج و کمیته حمل و نقل اربعین و سازمان پایانه ها در برنامه است که در این خصوص اطلاع رسانی لازم صورت خواهد پذیرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص پوشش بیمه‌ای افرادی که خارج از سامانه سماح ویزای اربعین را دریافت کرده‌اند، توضیح داد: ما همواره تأکید کرده‌ایم که زائران اربعین در سامانه سماح ثبت نام کنند، اما در مورد زائرانی که خارج از این سامانه اقدام کرده‌اند، در ستاد مرکزی اربعین تمهیداتی اندیشیده شد تا آن عزیزان نیز بتوانند در سامانه اطلاعات خود را وارد کنند که بدلیل اینکه ما نمی‌توانیم مرجع اصلی یا غیر اصلی بودن ویزا باشیم در آن سامانه از زائران پرسیده می‌شود که مایل به دریافت ویزا هستید یا خیر و در ادامه این عزیزان می‌توانند از خدمات بیمه و درمان که شرایط آن در سامانه اعلام شده بهره‌مند شوند.

مهندس اوحدی در خصوص ظرفیت‌هایی که سامانه سماح در اختیار دیگر کمیته‌های اربعین قرار می دهد، توضیح داد: ما در سامانه سماح روز خروج زائران و شهرهای آنان را داریم، این سامانه به درگاه سازمان ثبت احوال متصل است و اطلاعات جامعی از زائران و گروه بندی‌ها را داریم و از همه مهم تر مرزهای خروجی نیز به تفکیک روز و تعداد زائران ورودی مشخص است. بر اساس آمایش استانی ستاد اربعین،  این تفکیک را داریم که در هر روز چه تعداد زائر از هر یک از مرزها خارج می‌شوند که این آمار برای برنامه‌ریزی ارائه خدمات درمانی و حمل و نقل زائران و دیگر خدمات آمار مفیدی خواهد بود.

رئیس سازمان حج و زیارت خاطر نشان کرد: یکی از مشکلاتی که با آن مواجه هستیم زائرانی هستند که خارج از سماح ثبت نام کرده‌ اند که اطلاعاتی از آنها در دسترس نیست که امیدواریم در این خصوص نیز در ستاد مرکزی اربعین هماهنگی لازم را بعمل آوریم.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت